Zdrowie

Na co wskazuje gęsta krew?

Na co wskazuje gęsta krew?

W obecnych czasach coraz więcej osób ma problem gęstej krwi. Jest to dość problematyczne schorzenie, które wymaga leczenia.

Gęsta krew przyczyna

Warto wiedzieć o tym, że gęsta krew to potoczne określenie różnych stanów prowadzących do zagęszczenia ludzkiej krwi. Okazuje się, że przyczyną takiego stanu nierzadko jest niegroźne odwodnienie, jednakże w pewnych sytuacjach gęsta krew wynika z poważniejszych schorzeń. Mogą one nawet zagrażać życiu człowieka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny gęstej krwi oraz w jaki sposób ją rozpoznać. Okazuje się, że częstą przyczyną gęstej krwi jest trombofillia, która jest wrodzona bądź nabyta. Co istotne, przyczyny wrodzonej trombofilii to między innymi mutacja V czynnika krzepnięcia krwi, czyli tzw. czynnik V Leiden, o czym mało kto wie. Inną przyczyną takiego stanu jest niedobór antytrombiny. Okazuje się, że typ pierwszy wskazuje na zmniejszone stężanie antytrombiny, a także jej aktywności. Natomiast typ drugi wskazuje na prawidłowe stężenie antytrombiny, a także jej zmniejszoną aktywność. Przyczyną gęstej krwi jest też często dysfibrynogenemia np. fibrynogen Marburg. Nie można zapomnieć o homozygotycznej postaci homocystynurii. Warto do tego dodać niedobór plazminogenu, a dodatkowo zwiększoną aktywność czynnika VIII. Gęsta krew może być powodem do niepokoju. Często spowodowana jest odwodnieniem, lecz może też wskazywać na poważniejsze schorzenie toczące się w ludzkim organizmie. Z tego powodu trzeba udać się do specjalisty. Bardzo istotna jest właściwa diagnostyka oraz skutecznie opracowany plan leczenia.

Czym jest gęsta krew?

Mało kto wie, że w wielu przypadkach gęsta krew przyczynia się do rozwoju żylnej, a także tętniczej choroby zatorowo-zakrzepowej, która może być bardzo groźna dla zdrowia człowieka. Mowa tutaj zwłaszcza o zakrzepicy żył głębokich. Co więcej, przeważnie zakrzepica żylna wynika z trombofilii i pojawia się wtedy, gdy nakładają się na siebie predyspozycje genetyczne, a także czynniki, tj. uraz bądź ciąża. Do tego dolicza się antykoncepcję doustną bądź obecność nowotworu.

Gęsta krew

Wiele osób zastanawia się, jakie są skutki uboczne gęstej krwi. Przede wszystkim warto powiedzieć o zakrzepicy żył mózgowych, co jest bardzo groźnym schorzeniem. Do tego dolicza się zakrzepicę żył jamy brzusznej, a także zakrzepicę kończyn górnych. Taki stan wymaga natychmiastowego leczenia specjalistycznego. Przede wszystkim wymagana jest wizyta u specjalisty. Istnieją także inne skutki uboczne gęstej krwi. Warto wymienić głównie zatorowość płucną, a także poronienia. Nie można zapomnieć o obumarciu płodu oraz martwicy skóry. Nie każdy wie o tym, że jednym z najpoważniejszych oraz potencjalnie śmiertelnych następstw gęstej krwi jest zatorowość płucna. Polega ona na zablokowaniu przez skrzep przepływu krwi w tętnicach płucnych, co jest bardzo groźne. Istnieją leki, które mogą ograniczyć gęstą krew. Jednakże decyzja o ich przepisaniu zależy od lekarza. Dlatego w przypadku pojawienia się gęstej krwi, trzeba udać się do specjalisty.

Udostępnij