Ogród

Wpływ wysokiej jakości chłodnic na wydajność układu chłodzenia

Wpływ wysokiej jakości chłodnic na wydajność układu chłodzenia

Są części samochodowe, które z jakiegoś powodu kierowcy cenią i starają się kupować je od najlepszych producentów, aby ich jakość była możliwie najlepsza. Są też jednak części, które kierowcy zdają się całkowicie ignorować i podczas wymiany nie myślą o niczym innym, jak tylko o ich cenie.

Jedną z części, która niestety zalicza się do tej drugiej kategorii, są chłodnice samochodowe. Niestety jest to spory błąd. W tym artykule wyjaśnimy dlaczego.

Rola chłodnicy w układzie chłodzenia

Chłodnica jest w naszej opinii najważniejszym elementem i tak naprawdę sercem układu chłodzenia w samochodzie osobowym. Chłodnice chłodzące są bowiem odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła wygenerowanego przez silnik do atmosfery, co w gruncie rzeczy jest podstawowym zadaniem całego układu.

Budowa chłodnicy?

Aby zrozumieć wpływ jakości chłodnicy na układ chłodzący trzeba najpierw poznać budowę chłodnicy samochodowej. Składa się ona z setek cienkich przewodów, przez które przepływa płyn chłodzący. Wspomniane przewody są ze sobą połączone cienkimi blaszkami, które dodatkowo zwiększają powierzchnię chłodnicy i pozwalają sprawniej odprowadzać ciepło.

Taka budowa chłodnicy wynika z potrzeby zmaksymalizowania jej wydajności. Taka budowa rodzi niestety również problemy. Jak można się łatwo domyśleć, w chłodnicy jest cała masa miejsc, w których może pojawić się nieszczelność i doprowadzić do wycieku czynnika chłodniczego.

Dlaczego jakość jest tak ważna?

Znając już zasadę działania i budowę chłodnicy rozumiesz już być może, dlaczego w przypadku chłodnic samochodowych jakość jest tak ważna. Chodzi oczywiście o jakość wykonania. Aby chłodnica mogła być szczelna i działać bez zarzutu przez długie lata, każda spoina musi być idealna. 

Każda niedoskonałość może prowadzić do rozszczelnienia się układu, który nie jest w stanie pracować bez odpowiedniej ilości płynu chłodniczego, co z kolei może doprowadzić do przegrzania się jednostki napędowej i jej poważnego uszkodzenia.

 

Udostępnij