Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Jakie są fazy toksycznego związku?

Rozwój osobisty Data publikacji - 18 stycznia 2023 Autor - Redakcja rado-com.pl
8 oznak toksycznego związku


Według specjalistów sprawdzenie, czy relacja jest toksyczna, sprowadza się przede wszystkim do zadania sobie ważnych pytań. Bardzo ważne jest ustalenie, jak się czujemy ze swoim partnerem. Ponadto bardzo istotne są uczucia. Warto wiedzieć, jakie są fazy toksycznego związku.

8 oznak toksycznego związku

Oznaką tego, że związek jest toksyczny to uczucie dyskomfortu z partnerem. W przypadku, kiedy waży się swoje słowa bądź zmienia zachowanie w obecności partnera z obawy przed osądem oraz wyśmianiem, prawdopodobnie tkwi się w toksycznej relacji. Okazuje się, że tylko możliwość bycia sobą sprawia, że relacja jest autentyczna. Co więcej, w toksycznym związku ludzie czują się poniżani, kontrolowani, a także niewystarczający. Jeżeli partner robi to podświadomie, nie ma prawa traktować nikogo w taki sposób.

Inną oznaką toksycznego związku są fizyczne reakcje stresowe. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy negatywne uczucia nierzadko objawiają się fizycznie. Jeżeli ma się przyspieszony oddech, mdłości, a także unika się zabierania głosu w ważnych sprawach, są to objawy toksycznej relacji. Nierzadko są sytuacje, że mało się je bądź objada się ze stresu. Wtedy mowa zdecydowanie o niezdrowej relacji.

Kwestionowanie własnych uczuć jest kolejną oznaką toksycznej relacji. Jeżeli mówi się swojemu partnerowi, że zrobić coś, co cię zraniło, a on wypiera się tego, nie ma w tym troski, a ponadto realnej miłości. Bardzo ważna jest troska o kogoś. Autentyczna miłość to taka, w której obojgu zależy na uczuciach. Bardzo istotne jest też szanowanie granic.

Jeżeli partner stale zgrywa ofiarę, jest to oznaka toksycznego związku. Okazuje się, że toksyczny partner nieustannie wini za swoje problemy wszystkich oprócz siebie. W takim przypadku mowa również o toksycznym związku. Jeżeli nie dostrzega swych niedociągnięć bądź nie chce ich zauważyć, źle to o nim świadczy. Ponadto zdarza się tak, że partner nie wymaga od siebie zbyt wiele. Wtedy mowa o toksycznej relacji.

Toksyczny związek

Innym przykładem toksycznego związku jest konkurowanie we własnym związku. Zakochani powinni wspólnie świętować swoje sukcesy oraz być dumni ze swych osiągnięć. W innym przypadku jest to niezdrowa relacja. Co więcej, związek sprowadza się do bycia partnerami, a nie konkurentami, o czym każdy powinien pamiętać. Ponadto jest to przestrzeń do radości z własnego towarzystwa. Nie powinno mieć miejsce wyliczanie słabych punktów.

Na czym polega toksyczny związek?

Jeżeli daje się o wiele więcej, niż otrzymuje, jest to też toksyczne związek. W takim przypadku można poczuć się wyczerpanym oraz wykorzystywanym. Okazuje się, że w zdrowym partnerstwie istnieje równowaga, w której myśli wysiłki starania powinny się wyrównać.

Następną oznaką toksycznego związku jest wieczna zazdrość. Jeżeli partner nie pozwala na osobne wyjścia do znajomych, oznacza to przesadną zazdrość. Zdecydowanie jest to toksyczny związek.

Zbyt duże wymagania względem partnera są także oznaką toksycznego związku. Ciągłe wytykanie wad oraz niedoskonałości fizycznych wskazuje na to, że nie jest to prawdziwa miłość.

Jak wybrać najlepsze karmy dla koszatniczek

Redakcja rado-com.pl

Redakcja rado-com.pl to zespół pasjonatów, którzy dzielą się swoją wiedzą w tematach związanych z rozwojem osobistym, ogrodem, zdrowiem, modą oraz kuchnią. Nasza misja to dostarczanie inspirujących treści, które pomagają naszym czytelnikom w prowadzeniu zdrowego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?