Dieta roślinna zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność. Jest ekologiczna oraz ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Włączenie do swojego jadłospisu większej ilości warzyw i owoców może pomóc nam o siebie zadbać, szczególnie w nadchodzących okresach jesienno-zimowych. Jeśli zastanawiasz się, czy dieta jarska to rozwiązanie dla ciebie, sprawdź jakie różnice dzielą wegetarianizm a weganizm oraz inne rodzaje tej dych diet.
Rodzaje wegetarianizmu
Dieta bezmięsna ma wiele rodzajów. Możemy wyróżnić jej łagodne formy i te bardziej restrykcyjne. Do tych pierwszych zaliczamy laktoowowegetarianizm, laktowegetarianizm, owowegetarianizm, pescowegetarianizm oraz semiwegetarianizm. Różnice między nimi zależą od produktów, które decydujemy się wykluczyć z naszej diety.
Laktoowowegetarianie jedzą produkty pochodzenia roślinnego oraz mleko i jaja. Laktowegetarianie rezygnują również z jajek, a do diety spośród produktów odzwierzęcych włączają tylko mleko i jego przetwory. Natomiast owowegetarianie jedzą tylko jajka i rośliny. Do diet wegetariańskich, w których dozwolone jest jedzenie mięsa należy pescowegetarianizm oraz semiwegetarianizm. Ten pierwszy przyzwala na spożywanie ryb. Natomiast semiwegetarianie wykluczają z diety jedynie mięso pochodzące od ssaków. To oznacza, że mogą spożywać produkty roślinne oraz mięso ryb i drobiu.
Do bardziej radykalnych rodzajów diety wegetariańskiej należy weganizm, witarianizm oraz frutarianizm. Każda z tych diet całkowicie odrzuca produkty pochodzenia zwierzęcego. Witarianizm dodatkowo zakłada, że wszystkie spożywane przez nas rzeczy nie mogą zostać poddane obróbce termicznej. Natomiast frutarianizm bierze pod uwagę aspekt krzywdzenia roślin. Wg tej idei można jeść tylko owoce i warzywa, które samoistnie spadły z drzewa lub krzaka.
Wegetarianizm a weganizm
Weganizm jest jedną z najbardziej radykalnych form diety jarskiej. Eliminuje on wszelkie produktu pochodzenia zwierzęcego w tym jajka, mleko, a nawet miód. Często weganie kierują się ideologią, która wpływa również na ich wybory modowe oraz kosmetyczne. Weganie będa dbali o to, żeby nie kupować ubrań i przedmiotów wykonanych z prawdziwej skóry lub futra, a w przypadku kosmetyków będą sprawdzać, czy firmy nie testują swoich formuł na zwierzętach.
Można powiedzieć, że weganizm to pochodna wegetarianizmu, która przybrała bardziej radykalny charakter. Decyzja przejścia na weganizm najczęściej wiąże się z wiarą w szacunek do zwierząt i niechęcią do uprzemysłowionego zabijania ich. Przez swój restrykcyjny charakter, dieta wegańska najczęściej nie jest pełnowartościowa, a osobom jedzącym w ten sposób poleca się zażywanie suplementów diety, które pomogą te braki wyregulować.
Inne rodzaje wegetarianizmu
W ciągu ostatnich lat wykształciło się wiele nowych pojęć odnośnie diety. Pokrewny z dietą wegetariańską, ale nie bezpośrednio z nią związany jest fleksitarianizm. Polega on na rezygnacji z codziennego spożywania mięsa. Ten sposób jedzenia uwzględnia jednak możliwość, w której raz na jakiś czas będziemy je spożywali np. poza domem lub podczas różnych uroczystości.