Rozwój osobisty

Czym jest warzywnik pionowy?

Czym jest warzywnik pionowy?

Trzeba wiedzieć o tym, że na balkonie oraz tarasie przeważnie jest zbyt mało miejsca na uprawę roślin jadalnych. Obecnie wiele osób chce mieć swój warzywnik. Do tego celu trzeba zakupić odpowiednie produkty.

Warzywnik pionowy

W obecnych czasach coraz więcej ludzi chce mieć swój mini ogród warzywny. Dzięki niemu można uprawiać warzywa oraz inne rośliny. Warzywnik pionowy pozwala osłonić konkretne miejsce, a nierzadko stanowi oryginalny element dekoracyjny. Niestety nie każdy wie o tym, jak go zbudować. Oczywiste jest to, że ogród na balkonie to efektowny dodatek, który jednocześnie pozwoli posmakować warzyw z własnej uprawy. Często jest tak, że taki obiekt nie spełnia potrzeb żywieniowych rodziny, ale jest miłą alternatywą, a także świetnym uzupełnieniem dla warzyw kupowanych w sklepach. Co więcej, warzywnik pionowy można ustawić w różnych miejscach na balkonie, a także tarasie. Bardzo ważne jest to, żeby został zamontowany stabilnie. Najlepiej będzie go zamontować na przykład do poręczy balkonu. Taki warzywnik pionowy będzie solidny i posłuży przez długi okres.

Warzywniki

Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie miejsce wybrać do postawienia warzywnika pionowego. Okazuje się, że optymalne będzie miejsce widne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Warto jednak wiedzieć, że w takich warunkach wzrost oraz rozwój warzyw jest szybki, ale jednocześnie istnieje ryzyko nadmiernego wysychania bryły korzeniowej, a także więdnięcia części nadziemnej. Należy też wiedzieć, że warzywa często borykające się z suszą są mniej smaczne oraz bardziej włókniste, co nie jest cenione przez ludzi. Jednak sama budowa warzywnika pionowego nie powinna sprawiać żadnych problemów. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na takiego rozwiązanie. Warzywnik pionowi najlepiej zrobić z solidnych materiałów. Liczy się przede wszystkim jego stabilność.

Domowy ogródek

W obecnych czasach wiele osób stawia na warzywnik pionowy z palet. Jest to zdecydowanie najprostszy sposób na zrobienie warzywnika wertykalnego na tarasie lub balkonie. Co więcej, można do tego celu zastosować jedną paletę bądź kilka połączonych ze sobą. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że palety przed przygotowaniem najlepiej potraktować papierem ściernym, a kolejno solidnie zaimpregnować. Istotne jest to, że w belkach od spodniej strony najlepiej przytwierdzić deski z 1-2 otworami. Kolejno umieszcza się w niej specjalistyczną folię. Najlepiej do tego zadania zastosować taker. Natomiast dziurawi się ją tylko w miejscach otworów w drewnie, co jest bardzo istotne. Warto zauważyć, że odpływ wody jest wymagany, bowiem w przeciwnym wypadku warzywa będą gniły, a tego przecież nikt nie chce. Na samym dnie najlepiej wysypać minimum 1 cm warstwę drenażu, a kolejno żyzne podłoże. Dzięki temu warzywnik pionowy będzie najlepszej jakości. Na samym końcu trzeba siać warzywa bądź sadzić rozsadę. Istnieje też inne rozwiązanie. Mowa tutaj o wieszaniu na palecie ozdobnych pojemników z warzywami, co jest funkcjonalne.

Udostępnij