W obecnych czasach bardzo chętnie uprawiane są drzewa miododajne. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób to robić.
Dlaczego miód jest tak wartościowy?
Miód nazywany jest w obecnych czasach płynnym złotem. Jest to nektar kwiatów przetworzony przez pszczoły. Miód to słodycz, która nie może być nazywana pustymi kaloriami, bowiem ma ich dość dużo, jednak każda jego łyżeczka dostarcza ludzkiemu organizmowi niezbędnych witamin, a ponadto mikroelementów. Okazuje się, że ze względu na zawartość nadtlenku wodoru oraz licznych enzymów, miód wykazuje właściwości bakteriobójcze, a także bakteriostatyczne. Do tego warto dodać wartości grzybobójcze. Można skutecznie zwalczać między innymi candidę, a także gronkowiec. Miód pomaga również w leczeniu chorób układu oddechowego, a także pokarmowego. Oprócz tego poprawa kondycję serca. Trzeba wiedzieć o tym, że jeszcze cenniejszy od miodu nektarowego jest miód spadziowy. Mowa tutaj o miodzie, który jest słodką, lepką substancją wydzielaną przez mszyce oraz czerwce. Ponadto powstaje ona z soku roślin. Okazuje się, że pszczoły zbierają spadź z liści oraz igieł i traktują tak, jak nektar. Co więcej, miód spadziowy ma nieco ciemniejszy kolor, a ponadto jest mniej słodki oraz zawiera większe ilości cennych mikroelementów, a dodatkowo wszelakich enzymów. Nie każdy wie o tym, że miód nie jest jedynym roślinnym skarbem, który dzięki pszczołom trafia do naszych domów od wielu lat. Warto tutaj doliczyć pyłek, który zwany jest pszczelim, jednak produkowany jest przez rośliny. Co istotne, dla pszczół pyłek stanowi bardzo cenne źródło białka. Jeśli mowa natomiast o ludziach, stanowi świetny suplement diety, a nierzadko lek na liczne choroby.
Drzewa miododajne
Nie każdy pamięta o tym, że wszystkie kwitnące rośliny wytwarzają pyłek, w praktycznie wszystkich kwiatach zapylanych przez owady znajduje się cenny nektar. Ponadto bardzo dużo gatunków nierzadko jest źródłem wartościowej spadzi. Z tego powodu dość sporo roślin jest źródłem pokarmu dla pszczół z całego świata. Okazuje się, że do drzew oraz krzewów miododajnych, które wytwarzają szczególnie sporo nektary, zalicza się między innymi lipa, karagana, malina, a także robinia. Do tego dolicza się klony, suchodrzewy oraz wiciokrzewy oraz amorfę.
Kwiaty miododajne
Wiele osób zastanawia się, jakie są drzewa miododajne. Przede wszystkim warto podkreślić jarząb, który jest uwielbiany przez pszczoły. Istnieją też kwiaty miododajne. Warto powiedzieć o parczelinie trójlistkowej. Co istotne, wymienione powyżej rośliny, oprócz nektaru, produkują również pyłek kwiatowy. Jest on też wytwarzany przez wszelakie rośliny wiatropylne. Co więcej, jest on znacznie mniej wartościowy dla pszczół od standardowego pyłku roślin owadopylnych, o czym mało kto wie. Jednakże jest on chętnie zbierany przez owady, zwłaszcza w przypadku, kiedy brakuje innego pokarmu, np. w czasie wczesnej wiosny. Warto wiedzieć o tym, że drzewa miododajne oraz kwiaty miododajne są chętnie hodowane przez sadowników z całego kraju.